fbpx

Projelerimiz

Batı Karadeniz’de Keten Ekimi

Projenin amacı: Kırsalda üreticinin geleneksel tarım ürünlerinden yeterli geliri elde etmesine katkı sağlayarak, topraklarını ekip biçmeye devam etmesi. Kırsal kalkınmaya katkı. Kadının kırsaldaki rolünün güçlendirilerek cinsiyet eşitliğinin sağlanması.

Proje içeriği: Geçmişte keten tarımının yoğun yapıldığı bu bölgelerde yenilikçi yöntemler uygulanarak yeniden keten ekilmesi ve işlenmesi.

Yapılacaklar: Bu proje sonucunda ortaya çıkacak ürün, üreticinin gelirini arttırabilmesi amacıyla, Ar-Ge aşamalarından geçerek katma değerli ürünlere dönüştürülerek, yeni pazarlar oluşturulacak.

Döngü Kooperatifi

Sonuç: Batı Karadeniz’de 2018-2019 yıllarında gerçekleşen başarılı bir deneme ekimi ve hasat dönemi yaşandı. Organik koşullara çok uygun arazilerde ekilen keten tohumlarından elde edilen keten bitkisinin tohumlarının analizi, zengin yağ, protein ve mineral içerdiğini ortaya koydu. Yerli üretimden elde ettiğimiz bu tohumlar, gıda katkı maddeleri üretimimizde değerlendirildi. Lifler ise, elyaf ve iplik çalışmalarında kullanılıyor. Tekstil sanayiindeki AR-GE  çalışmalarımız da iyi sonuçlar verdi. Özetle, Karadeniz’deki deneme üretimi çalışmalarımızın son derece başarılı sonuçlandığını belirtebiliriz.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü