fbpx

Projelerimiz

Kahrat Topluluk Mutfağı

Keten üretimi yaptığı Tire’de bir keten işleme atölyesi kurmayı hedefleyen Döngü Kooperatifi, Kahrat köyündekin kadınlarımızın kullanabileceği bir mekanı, 2022 yılı son çeyreğinde tamamladı: Topluluk Mutfağı

Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlarına daha etkili çözümler geliştirmek için yola çıkan UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı, bir süredir Döngü Kooperatifi’nin çeşitli projelerini de destekliyor. Köyde her çalışmamızda yanımızda olan çiftçi kadınlarımıza ihtiyaçlarını sorduk, sosyalleşebilecekleri, birarada yemek pişirebilecekleri bir alana ihtiyaçları olduğunu söylediler. UNDP Türkiye ekibi ile birlikte kafa yorup, proje geliştirerek, uzun yıllardır kullanılmayan atıl durumdaki eski Kahrat İlkokulu Bahçesi’nde, köydeki kadınlarımızın kullanımı için bir açık mutfak alanı oluşturmaya karar verdik.

Bahçede binaya yakın bir alanda UNDP uzmanları, Döngü Kooperatifi ortakları ve gönüllülerinin ortaklaşa oluşturduğu plan çerçevesinde, bir açık mutfak alanı çizimi hazırlandı. Malzemeler alındı, köydeki ve bölgedeki ustalarla zemin hazırlandı, demir konstrüksüyon yapılıp yerleştirildi, üstü brandayla örtüldü. Gazbeton ve seramikle mutfak tezgahları inşa edildi. En gerekli mutfak malzemeleri satın alındı. Ve açık mutfak, köylü kadınlarımızın kullanımına hazır hale getirildi.

Tire Belediyesi, Kahrat Muhtarlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı desteği ile kurulan Kahrat Topluluk Mutfağı, 23 Ekim 2022 tarihinde törenle hizmete açıldı.

Tire Belediyesi’nin eleman ve ekipman katkısı, Kahrat Muhtarı Süleyman Köseoğlu’nun gayreti, kooperatif ortaklarımızın, gönüllülerimizin çabaları, her adımda yanımızda olan UNDP Türkiye ekibinin büyük desteği ile ortaya çıkan Kahrat Topluluk Mutfağı’nın bölgeye hayırlı olmasını diliyoruz.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü