fbpx

Projelerimiz

Keten Hasat Makinası

Keten hasat makinesi traktör arkası aparat özelliğinde olan ve ucuz maliyetli bir hasat cihazıdır. Keten bitkisini tarladan yolarak toplayıp, üst tohumlu kısmını 15-20 cm sıyırarak ayırır ve tohumları traktörün römorkuna atar, lifin ana gövdesini ise düzgün hizalanacak şekilde demet yapmaya hazır tarlaya serer.

Böylece elle yapılan lif yolma işlemi ve tohum ayırma işçilikleri minimize edilmiş olur. Emek ve vakti minimize ederek toplanan hasat miktarını maksimize eden bu ekipmanın Türkiye’deki traktörlere ve kullanım alışkanlıklarına göre yerli olarak üretilmesi, keten üretimine oldukça katkı sağlayacak bir adım olacaktır.

Döngü Kooperatifi olarak keten hasatı için uzun araştırmalardan sonra Belarus’ta bulduğumuz traktör arkasına takılan makine için, Koop Des Programı’na başvurarak kaynak yarattık. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı desteği ile 2021 yılında ülkemize getirdiğimiz özel hasat makinasının montajı ve denemeleri, Menemen’deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde Müdür Yardımcısı Mehmet Aldemir ve ekibi tarafından yapıldı.

Keten Hasat Makinamız, ilk kez 2022 hasat döneminde Kahrat’taki arazilerde kullanıldı. Makinanın ülkemiz koşullarında yetişen keten bitkilerine uygun ayarlarını bulmak çeşitli denemeler yapıldı, ayarları değiştirilerek, kayışları sıkılarak en iyi sonuç alınmaya çalışıldı. Ketende makinalı hasat, kooperatifimizin hedeflediği çok önemli bir ARGE çalışması. Bu yüzden, sahadaki ilk denemeler de büyük önem taşıyor. Keten hasat makinasını daha verimli çalışır hale getirmek için uzmanlarla Arge çalışmaları sürecek.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü