fbpx

Projelerimiz

Keten Lifinden Kompozit

Projenin amacı: Yetiştirdiğimiz keten bitkilerinin liflerini, AR-GE çalışmaları ile geliştirerek sanayide kullanılmasını sağlamak.

Projenin içeriği: Keten liflerinden kompozit üretme araştırmaları yapan genç girişimci şirketlerden B-PREG Şirketi ile işbirliği kararı aldık. Ülkemizde yetiştirdiğimiz keten bitkilerinin liflerinin bir bölümü, artık kompozit için hammadde olarak kullanılacak.

Yapılacaklar: Başta keten, doğal lifleri kullanarak hafif, yüksek performanslı ve geri dönüştürülebilir çevre dostu kompozit malzemelerin tasarımı ve üretimi üzerine odaklanmış bir teknogirişim firması olan B-PREG, Döngü Kooperatifi’nin keten liflerini kullanarak, laboratuvar çalışmalarını sürdürecek. Şirketin geliştirdiği “UD-Flax” ürünleri, önümüzdeki yıllarda otomotiv sektöründe hafifletme teknolojilerinden inşaat sektöründe gürültü bariyerlerine, tüketici ürünlerinde doğa dostu tasarımlardan savunma sanayinde hafif balistik koruyuculara kadar birçok alanda kullanılabilecek.

B-Preg
Galeri

B-PREG Şirketi kurucularından Burcu Karaca Uğural; geliştirdiği kompozit ürünü ile Tubitak, ClimateLaunchPad ve Hello Tomorrow Turkey tarafından ödüllendirilen başarılı bir akademisyen.

B-Preg
Döngü Kooperatifi
Keten
Döngü
Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü