fbpx

Projelerimiz

Keten Lifinden Kompozit

Projenin amacı: Yetiştirdiğimiz keten bitkilerinin liflerini, AR-GE çalışmaları ile geliştirerek sanayide kullanılmasını sağlamak.

Projenin içeriği: Keten liflerinden kompozit üretme araştırmaları yapan genç girişimci şirketlerden B-PREG Şirketi ile işbirliği kararı aldık. Ülkemizde yetiştirdiğimiz keten bitkilerinin liflerinin bir bölümü, artık kompozit için hammadde olarak kullanılacak.

Yapılacaklar: Başta keten, doğal lifleri kullanarak hafif, yüksek performanslı ve geri dönüştürülebilir çevre dostu kompozit malzemelerin tasarımı ve üretimi üzerine odaklanmış bir teknogirişim firması olan B-PREG, Döngü Kooperatifi’nin keten liflerini kullanarak, laboratuvar çalışmalarını sürdürecek. Şirketin geliştirdiği “UD-Flax” ürünleri, önümüzdeki yıllarda otomotiv sektöründe hafifletme teknolojilerinden inşaat sektöründe gürültü bariyerlerine, tüketici ürünlerinde doğa dostu tasarımlardan savunma sanayinde hafif balistik koruyuculara kadar birçok alanda kullanılabilecek.

B-Preg
Galeri

B-PREG Şirketi kurucularından Burcu Karaca Uğural; geliştirdiği kompozit ürünü ile Tubitak, ClimateLaunchPad ve Hello Tomorrow Turkey tarafından ödüllendirilen başarılı bir akademisyen.

B-Preg
Döngü Kooperatifi
Keten
Döngü
Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Fongogo projemiz tamamlandı. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Projenize nasıl destek olabilirim?

Ketenden Şeyler Serisi sayfamızı ziyaret edebilir, ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsin. Dilersen Mağazamızı ziyaret edebilir, arzu ettiğiniz ürünü alarak bizlere destek olabilirsin.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü