fbpx

Projelerimiz

Ketenli Mutfak Atölyeleri

Atölye 1: Ketenli kraker denemesi- Proteini yüksek, Omega 3 içeren sağlıklı bir besin kaynağı olan keten tohumu, keten yağı ve öğütülmüş keten tohumunu mutfağımıza sokmak, kullanımını arttırmak kooperatif hedeflerinden birisiydi. Bunu sağlamak için, keten tohumunun kullanıldığı yeni tarifler gerekiyordu. Bu amaçla kolları sıvayan Zeynep Derece ve Güliz Kıymaz, mutfağa girerek keten tohumlu ilk kraker ve çubuk denemelerini yaptılar. Bu tarifi de sosyal medyada paylaştık. Ardından, bazılarını kooperatif ortakları, bazılarını mutfak uzmanları, diyetisyenler, ünlü aşçılardan aldığımız tarifleri toplamaya ve yeni bir ketenli yemek tarifleri arşivi oluşturmaya başladık.

Atölye 2: Döngü Ortakları Ayçe Bükülmeyen, Güliz Kıymaz, Müge Nisari ve Sevda Boduroğlu, mutfağa girip ketenli tarifler yaparak çekimlerini gerçekleştirdi. Müge Nisari’nin mutfağında gerçekleşen çalışmalarda, ketenli ekmek, salata, smoothie, kraker gibi çeşitli tarifler yapıldı.

Atölye 3: Taşdibi fırın ketenli ekmek denemesi

Döngü Kooperatifi
Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Fongogo projemiz tamamlandı. Destekleriniz için teşekkür ederiz.

Projenize nasıl destek olabilirim?

Ketenden Şeyler Serisi sayfamızı ziyaret edebilir, ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsin. Dilersen Mağazamızı ziyaret edebilir, arzu ettiğiniz ürünü alarak bizlere destek olabilirsin.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü