fbpx

Projelerimiz

Kırsal’da Kadının Rolü Eğitimi

Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında ‘Kırsalda Kadının Rolü’ eğitimi düzenlendi. Kadın ve gençlerden oluşan topluluk liderlerinin yetiştirilmesini hedefleyen Döngü Kooperatifi’nin İzmir’in Tire ilçesine bağlı Kahrat Köyü’nde düzenlediği “Kırsalda Kadının Rolü” eğitimine kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen Döngü Kooperatifi, keten bitkisi odağında sürdürülebilir tarımsal yaklaşımları uygulayabilme ve iklim koşullarına dayanıklı tarımsal gelir modelleri geliştirebilme becerilerine sahip kadın ve genç topluluk liderleri yetiştirilmesini hedefliyor.

“Sürdürülebilir Tarım ile Kırsalda Kadın Liderler: Ketenin Döngüsü” projesini hayata geçiren Döngü Kooperatifi, “Kırsalda Kadının Rolü” konulu ilk eğitim çalışmasını kadınlarla birlikte gerçekleştirdi.

Tire’ye bağlı Kahrat Köyü’nde iki gün süren eğitimde, Kadın Hakları Uzmanı ve Kadın Dayanışma Vakfı Kurucu Üyesi Seniye Nazik Işık’ın eğitimciliği ile toplumda ve kırsalda kadının rolü üzerine odaklanıldı. Köydeki kadınların aktif katılımıyla gerçekleşen eğitim süresince istatistiki bilgiler ve görseller
paylaşıldı, grup çalışmaları gerçekleştirildi.

Kırsalda iklim krizinden en olumsuz etkilenen gruplar arasında yer alan kadınlar ve gençler için keten odağında sürdürülebilir tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak ve yeni gelir modelleri hakkında bilgi vermek üzere çalışan Döngü Kooperatifi’nin, proje kapsamında köyde uygulayacağı eğitimler devam edecek. İklim Krizinin Tarıma Etkileri ve Çözüm Yolları, Kırsalda Kadın Girişimcinin Gücü ve Tohumdan Hasata Keten Tohumubaşlıklı eğitimlerle bölgedeki kadınların güçlendirilmesine katkı sağlanacak.

Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında bu yıl destek almaya hak kazanan proje boyunca, Tire’nin Kahrat köyünde gerçekleştirilecek keten üretimi konusunda hem teorik hem de sahada uygulanan pratik bilgiler aktarılarak, kuraklık sorunu ile karşı karşıya olan bölgede susuz yetişen alternatif bir tarım ürünü olan keten bitkisi konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü