fbpx

Projelerimiz

Sabancı Vakfı Hibe Programı Proje Toplantısı

Sabancı Vakfı Açık Çağrılı Hibe Programı kapsamında 2023 yılında desteklenen 8 projeden birisini sunan Döngü Kooperatifi ortakları olarak, ilk proje planlama toplantımızı gerçekleştirdik. Kooperatifimizin 10 ortağının katıldığı toplantıda, projenin ayrıntılarını ele alarak, görev bölümü yaptık.

“Sürdürülebilir Tarım İle Kırsalda Kadın Liderler: Keten Döngüsü” isimli projemizle, keten tarımı odağında kadın ve genç topluluk liderleri yetiştirilmesini destekleyerek, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı hedefliyoruz. 12 ay sürece bu projedeki kurumsal ortağımız: Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü. Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü başta olmak üzere, işbirliği yaptığımız çeşitli kurum,
dernek ve şirketlerden uzman desteği alacağız. Gönüllü Danışmanlarımız da yanımızda olacak. Türkiye’de 2030 yılından itibaren yaşanması öngörülen kuraklık tehlikesine karşı, yeni ürünlerle sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesine ihtiyaç var. İklim krizi, kırsal bölgelerde en çok kadınları ve gençleri etkiliyor. Bu proje kapsamında, iklim değişikliği ile ortaya çıkacak sorunları hafifletebilme, sürdürülebilir tarımsal yaklaşımları uygulayabilme, kuraklığa dayanıklı tarımsal gelir modelleri üretebilme becerilerini kazanacak eğitimler verilmesini planlıyoruz. Teorik ve saha uygulamaları ile gerçekleşecek eğitimlere katılan kadın ve gençlerin, topluluk liderleri olarak yetiştirilmesini hedefliyoruz.

Proje için seçtiğimiz pilot bölge Tire’nin Kahrat Köyü’nde verilecek eğitimler şu ana konuları kapsayacak:

1. Toplumsal cinsiyet eşitliği, hak temelli yaşam, topluluk katılımı, liderlik.
2. İklim değişikliği ve etkileri ile baş edebilme, sürdürülebilir tarım.
3. Girişimcilik, yenilikçi iş ve gelir modelleri, finans okuryazarlığı.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü