fbpx

Projelerimiz

Tekstilde Ar-GE Çalışmaları

Liflerden elyaf elde etme çalışmaları:

Kooperatifin öncülüğünde ekilen keten bitkisinin liflerini işleyip elyafa dönüştürecek tesis bulmak büyük sorun oldu. Uzun araştırmalardan sonra, Sinop’da bu işi aile geleneği olarak yapan bir tesis bulundu. Kooperatif Başkanı Zeynep Derece Sinop’a giderek, küçük işletmenin sahibiyle tanıştı, çalışmalarını izledi, makinalarını inceledi. Karadeniz’de yetişen keten liflerinin bir bölümü işlenmesi için buraya gönderildi.

Elyaftan iplik ve dokuma çalışmaları:

İplik denemeleri: Kooperatifimizin hedeflerinden birisi olan tekstildeki ketenle AR-GE çalışmaları için, Döngü Kooperatifi Kurucu Ortağı Tekstil Mühendisi Zeynep Çakaloz devreye girdi. Denizli’deki büyük bir sanayi kuruluşundan, keten ipliği ve dokuma çalışmaları için destek buldu.

Dokuma denemeleri: Tesiste yer alan makinalardan birisinde, uygun modifikasyon yapılarak, Döngü Kooperatifi tarafından üretilen keten lifi elyafının ipliğe ve dokumaya dönüşmesi için AR-GE çalışmaları başlatıldı.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü