fbpx

Projelerimiz

Yağ Sıkma Makinesi

Keten tohumu yağlı bir tohumdur. ⅓ oranında yağ vermektedir. Keten yağının yanma derecesi düşük olduğundan, sağlıklı bir yağ için soğuk sıkım gereklidir. Keten soğuk yağ sıkım makinesi, vidalı pres yöntemi ile çalışan, günde ortalama 100 kg sıkma kapasitesine sahip yerli üretim bir makinedir.

Keten yağı aynı zamanda hızlı oksitlendiğinden, oksijen teması ile hızlı bozunuma uğrayan bir yağdır. Keten tohumları yağ amaçlı sıkılırken, yağ sıkım makinesinin ısınmaması, filtreledikten sonra yağın hızlıca Azot tankına alınarak oksijen temasını engelleyecek şekilde depolanması, sağlık değerlerini
koruması açısından önemlidir.

Birleşmiş Milletler UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı Pilotlama Desteği kapsamında Yağlı Tohumlar Yağ Sıkma Makinesi, Azot Tankı ve Kompresör satın alındı. Döngü Kooperatifi Danışma Kurulu Üyesi teknogirişimci Onur Muşmula denetimindeki makinede, keten tohumları soğuk sıkım yöntemi ile sıkılarak azot tankında oksijen almadan depolanıyor. Talep durumuna göre, koyu renk şişelere doldurulup ağzı sıkıca kapatılarak tüketiciye sunuluyor.

Keten yağı, hem besleyici ve sağlıklı özellikleri nedeniyle gıda sektöründe kullanılıyor. Hem iyileştirici etkilerini değerlendirmek için bazı cilt ve saç bakım ürünlerinin hammaddesi. Hem de cila, boya sektörü başta olmak üzere, farklı sanayi alanlarda kullanımı olan bir yağ. Bu nedenle, keten yağı konusunda çeşitli ARGE çalışmalarımız sürüyor, bir bölümü de planlama aşamasında.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü