fbpx

Projelerimiz

Ege’nin İlk Yerli Liflik Keten Tohumu Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Döngü Kooperatifi arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü çerçevesinde, 2019 yılında bir yerli keten tohumu geliştirme projesi başlatıldı. “Türkiye Orijinli Liflik Keten Genotipleri ile Keten Tarımının Tekrar Canlandırılması ve Kırsal Kesim İçin Gelir Getirici Yeni Faaliyet Alanlarının Yaratılması” isimli proje kapsamında, enstitüye ait Tohum-Gen Bankası’nda bulunan Anadolu topraklarına ait yerli keten tohumları incelemeye alındı.

Küresel Çevre Fonu GEF-SGP Küçük Destek Programı ve Tire Belediyesi’nin desteklediği projede, İzmir’in Menemen ilçesinde bulunan ETAE’nin değerli Tohum Bankası’nda bulunan keten tohumları arasından seçilenler, uzman ziraat mühendislerinin kontrolünde Ege’nin çeşitli bölgelerinde ekildi, bitki gelişimi düzenli olarak gözlemlenip hasat yapıldı. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Yağlı Tohumlar Şube Şefi Dr. Ayşegül Altunok Memiş ve İdari Müdür Ziraat Mühendisi Mehmet Aldemir ile ekibi, üretim bölgelerinde yetişen keten bitkilerini, tohumları inceledi, raporladı. Sonunda en verimli iki yerli tohum seçilerek bakanlığa gönderildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege’nin ilk liflik keten çeşit adayları Efe35 ve Cemre35 isimli tohumlara, 27 Ağustos 2021 yılında üretim iznini verdi ve tescil süreci resmen başladı. Şimdi bu değerli tohumların üretimi, araştırılıp raporlanması sürüyor, tescil sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Bu çok önemli projeyi destekleyen Küresel Çevre Fonu GEF-SGP Küçük Destek Programı (Global Environment Foundation-Small Grand Programme) Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun’a katkıları için teşekkür ediyoruz.

Projeyi başlatan o dönemki ETAE Müdürü Dr. Ali Peksüslü, sürdürülmesini destekleyen ETAE Müdürü Dr. Ertuğrul Arda, büyük bir emek vererek tohum tescil faaliyetlerini yürüten ETAE Yağlı Tohumlar Şube Şefi Dr. Ayşegül Altunok Memiş, İdari Müdür Mehmet Aldemir ve ekibi olmasa, bu çalışma gerçekleşemezdi. Efe35 ve Emre35’in tescil sürecini başarıyla yöneterek, Ege’nin ilk liflik keten tohumlarını tarıma kazandıracak olan bu değerli uzmanlarımıza yürekten teşekkürler.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü