fbpx

Projelerimiz

Ege’nin İlk Yerli Liflik Keten Tohumu Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Döngü Kooperatifi arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü çerçevesinde, 2019 yılında bir yerli tohum geliştirme projesi başlatıldı. “Türkiye Orijinli Liflik Keten Genotipleri ile Keten Tarımının Tekrar Canlandırılması ve Kırsal Kesim İçin Gelir Getirici Yeni Faaliyet Alanlarının Yaratılması” isimli proje kapsamında, enstitüye ait Tohum-Gen Bankası’nda bulunan Anadolu topraklarına ait atalık yerli keten tohumları incelemeye alındı.

Döngü Kooperatifi ekibi olarak, her aşamasını izlediğimiz tohum geliştirme çalışmalarına tüm gücümüzle emek verdik.

Projemiz Küresel Çevre Fonu GEF-SGP Küçük Destek Programı (Global Environment Foundation-Small Grand Programme) tarafından desteklendi. GEF-SGP Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun’a yardımları için teşekkür ediyoruz.

Laboratuvar ortamında çimlendirilen, enstitü sahasında ekilen ve verimleri kontrol edilen tohumlardan uygun olanları, Tire Kahrat’ta tarlada da ekilip üretildi. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ali Peksüslü önderliğinde, Yağlı Tohumlar Şube Şefi Dr. Ayşegül Altunok Memiş ve ziraat mühendisi Mehmet Aldemir ile ekibi, aylarca tohumlar üzerinde çalıştı, inceledi, raporladı. Sonunda en verimli iki yerli tohum seçilerek bakanlığa gönderildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı heyeti, konuyu inceleyerek, 27 Ağustos 2021 tarihinde kararını açıkladı ve Ege Bölgesi’nin ilk yerli ve milli liflik keten çeşit adayları Efe ve Cemre için üretim iznini verdi. Böylece, tescil süreci de resmen başlamış oldu. 2021-2022 döneminde Efe ve Cemre’yi ekip çoğaltarak, Ege’nin ilk yerli liflik keten tohumlarını sahada daha geniş bir alanda üretebileceğiz.

Projeye Nasıl Destek Olabilirim

Bu projeye destek olmak için:

Projenize nasıl destek olabilirim?

Döngü Kooperatifi’nin ülkemizde yerli keten üretimini yeniden başlatma, yaygınlaştırma ve keteni hayatımıza katma proje ve çalışmalarına destek vermek isterseniz:

. Instagram hesabımızı takip etmeye başlayabilirsiniz.

. Ketenle ilgili bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

. Dilerseniz gönüllümüz olur, çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

. Web sayfamızdaki Ketenden Şeyler ve Mağazamız bölümündeki bilgileri inceleyebilir, arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

. Keten gıda ürünlerini mutfağınıza sokarak, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. İlginç ketenli tarifleriniz varsa bize gönderebilirseniz.

Sosyal Medya
Instagram
LinkedIn
YouTube
Fongogo
Menü