fbpx

Etkinlik / Ziyaret

Döngü Yararına Konser

07 Aralık 2021

Venüs’ün Kadınları-Venera Ensemble Grubu, Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde Döngü Kooperatifi yararına bir konser verdi. Kültürpark Rotary Kulübü tarafından organize edilen konserde sahne alan Antalya Devlet Opera ve Bale sanatçıları arpte Senem Çine, viyolonselde Veronika Yeliz Efe ve Mezzo Soprano Gülçin Gültekin, konuklara unutulmaz bir akşam yaşattı. Kültürpark Rotary Başkanı Aslı Odabaşı, yaptığı konuşmada organizasyondan elde edilen gelirin Döngü Kooperatifi’nin keten projelerine aktarılacağını belirtti. Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece de, konserde emeği geçen herkese teşekkür ederek, konuklara Döngü Kooperatifi’nin keten çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Atölye64a Yeni Yıl Pazarı

17-18 Aralık 2021

Seramik sanatçısı Belgin Yavuzgil Çelebi ve ekibi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yeni Yıl Pazarı, 2021’de Döngü Kooperatifi’ne katkı için düzenlendi. Atölye64a seramik atölyesinde düzenlenen etkinlikte Döngü Masası’nda kooperatifimizin keten tohumlu gıda ürünleri, keten tohumundan esinlenilerek tasarlanan takılar, keten çiçekli seramik objeler, ortaklarımız Elmas Kuruoğlu ve Güliz Kıymaz desteğiyle satıldı. Ortağımız Müge Nisari de kooperatifimize destek amacıyla takı tasarımları ile etkinliğe katıldı. Organizasyondan elde edilen gelir, Keten Atölyesi yapımına katkı olarak kullanılacak.

Veritas Ziyareti

25 Kasım 2021

Kooperatifimizin yerli üretim keten bitkisi liflerinden elde edilen elyaf ile iplik deneme çalışmalarını sürdüren Denizli’deki Veritas Tekstil AR-GE Koordinatörü Mustafa Soylu’yu ziyaret ettik. Döngü Kooperatifi ortakları Zeynep Derece, Zeynep Çakaloz, Dr.Burcu Karaca Uğural ve Sevda Boduroğlu ile Veritas ekibinin katıldığı bir toplantı düzenleyen Soylu, iplik denemelerinin başarılı sonuçlar verdiğini ve önümüzdeki dönemde tasarım ve dokuma aşamasına geçilmesinin planlandığını anlattı.

Birleşmiş Milletler Keşif Yöneticisi ile Buluşma

24 Kasım 2021

Birleşmiş Milletler (UNDP) Hızlandırma Laboratuvarı Keşif Yöneticisi Gökçe Tuna, pilotlama desteği verdikleri Döngü Kooperatifi ortakları ile biraraya geldi. Tire’nin Kahrat Köyü’nü ziyaret eden Gökçe Tuna, burada Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece, ortaklar Elmas Kuruoğlu, Müge Nisari, Burcu Karaca Uğural ve Sevda Boduroğlu ile görüşerek, sunulan projelerle ilgili atılan adımlar konusunda bilgi aldı. Planlanan bir proje konusunda da yerinde incelemeler yaptı.

Çiftçi Kadınlar Şenliği

16 Ekim 2021

Döngü Kooperatifi ve Kültürpark Rotary Kulübü işbirliğinde, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Şenliği düzenledik. Kahrat İlköğretim Okulu Bahçesi’ndeki şenlikte, Rotary üyeleri, Döngü ailesi ve Kahratlılar kaynaştı, birlikte yiyip, eğlendiler. Şenlikte, Kahratlı genç efeler güzel bir zeybek gösterisi sundu. Şenliğin mimarlarından Kültürpark Rotary Kulübü Başkanı Aslı Odabaşı, Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece, Kahrat Muhtarı Süleyman Köseoğlu, çiftçi kadınları temsilen Ayşe Naval, Tarım Yazarı Bilge Keykubat birer konuşma yaptılar.

İlk Öncü Çiftçilerimiz

Ekim 2021

Kahrat’taki çiftçi buluşmasında, keten ekimi, yetiştirilmesi ve hasadı ile ilgili bilgi alan çiftçilerden bazıları, deneme ekimi yapmak istediklerini belirttiler. Çiftçilerle yapılan ayrı bir görüşme sonrasında, dört yenilikçi ve cesur isimle, öncü çiftçi olarak anlaştık. Mehmet Erdem Kuru, Gökhan Öktem, Ümüt Çiftçi ve Selehattin Kuru ilk kez keten ekimini deneyecekler. Böylece, 2021 yılı sonbaharında ilk kez öncü çiftçiler de keten ekip üretecekler. Döngü Koop olarak, bölgedeki önemli bir hedefimize daha ulaşmış olduk.

Kahrat Çiftçi Buluşması

24 Eylül 2021

Döngü Kooperatifi olarak, Tire’nin Kahrat Köyü’nde çok verimli bir keten buluşması gerçekleştirdik. Kahrat Muhtarlığı önündeki kahvede tarımla ilgili kurumlarla üreticileri biraraya getirerek, ketenle ilgili bilgiler sunduk, çiftçilerin sorularına yanıtlar verdik. Döngü Kooperatifi’nin keten üretimi ve AR-GE çalışmaları konusunda görsel malzemelerle desteklenen bilgiler veren Zeynep Derece ve Müge Nisari, kooperatifin geliştirdiği ürünleri de tanıttılar.

Köy Kahvesi’ndeki açık alanda çay-kahve ikramı eşliğinde samimi bir ortamda geçen toplantıya, Tire Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Fikret Bük, Ege Tarımsal Araştırmalar Merkezi adına Yağlı Tohumlar Şube Şefi Dr. Ayşegül Altunok Memiş, Esra Sınav ve Ahmet Kalın, Tire İlçe Tarım Müdürlüğü adına ziraat mühedisleri Filiz Çeşmelioğlu, Zeynep Özlem Şen, Sibel Togay ve Rabia Bağcı katılarak çiftçilerin keten üretimi ile ilgili sorularına yanıt verdiler. Döngü Kooperatifini ise Başkan Zeynep Derece ve Ortaklar Müge Nisari, Elmas Kuruoğlu ve Sevda Boduroğlu temsil ettiler.

Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Ziyareti

21 Eylül 2021

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali Peksüslü’yü ziyaret ederek, tohum geliştirme projesi için yürütülen işbirliği için teşekkür ettik. Döngü Kooperatifi Başkanımız Zeynep Derece, ortaklarımız Elmas Kuruoğlu, Müge Nisari ve Sevda Boduroğlu tarafından gerçekleştirilen ziyarette, keten tohumu geliştirme çalışmalarını yürüten Yağlı Tohumlar Şube Şefi Dr. Ayşegül Altunok Memiş de hazır bulundu.

Görüşmede, iki yıldır Enstitü ve Döngü Kooperatifi iş birliğinde yürütülen, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP Türkiye tarafından desteklenen projeyi konuştuk, Efe ve Cemre isimli Ege Bölgesi’nin ilk yerli ve milli liflik keten çeşit adaylarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretim izni verilmesi sürecini değerlendirdik. Enstitü bünyesindeki Ulusal Tohum-Gen Bankası’nda muhafaza edilen keten koleksiyonu içindeki en uygun keten tohumlarının seçimi, ekilmesi, gelişmesi, hasat, toprak ve bitki analizleri, laboratuvar çalışmaları gibi zorlu bir süreci yöneten Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları Dr. Ayşegül Altunok Memiş ile Mehmet Aldemir’e emekleri için teşekkür ettik.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziyareti

21 Eylül 2021

Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece ve ortakları Elmas Kuruoğlu, Müge Nisari ve Sevda Boduroğlu’nun kooperatif çalışmaları hakkında bilgi vermek için İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen’i ziyaret ettiler. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Engin Altunoğlu’nun da katıldığı görüşmede, ilk kez tarımsal bir AR-GE kooperatifi ile karşılaşmaktan memnun olduğunu belirten Mustafa Özen, “Yaptığınız iş gerçekten çok kıymetli, tebrik ediyorum. Çok ciddi yol almışsınız. Keten ülkemizin değerli bir ürünüydü, üretiminin yeniden başlatılması çok önemli. İzmir’de çok iyi tarımsal araştırma kuruluşlarımız var. İhtiyaç halinde her türlü desteğe hazırız” dedi.

Ziraat Mühendisleri ile Görüşme

18 Ağustos 2021

Ortaklarımız Zeynep Derece, Elmas Kuruoğlu, Meltem Çiftçi ve Müge Nisari, Tire İlçe Tarım Müdürlüğü ÇKS Bölümü ziraat mühendisleri ile görüşerek, bilgi alışverişinde bulundular.

Badecanlar Ziyareti

27 Mart 2021

Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece, zehirsiz sabun üretimi yapan Badecanlar’ın genç girişimci sahipleri Bade ve Emre’yi atölyelerinde ziyaret ederek, keten yağından sabun üretimi projesinin ayrıntılarını konuştu. Doğal koşullarda yetiştirilen yerli keten tohumundan elde edilen keten yağımız ile üretilecek sabunlarımızda, hangi esansiyel yağların ve malzemelerin kullanılacağı konusunda bilgi aldı. Görüşmede, sabunun ardından, yine keten yağımızla geliştirmeyi düşündüğümüz diğer zehirsiz kozmetik ürünleri konusu da ele alındı.

Menü