fbpx

Platformlar

Açık Açık Sosyal Girişimler Platformu

“Sosyal girişimler, ana amacı toplumsal ve ekolojik sorunları çözmek olan ve bu sorunları sürdürülebilir şekilde çözmek için ticari faaliyetlerde bulunan yapılardır” diye tanımlanıyor. Şeffaf ve hesap verebilir sosyal girişimleri desteklemek amacıyla Açık Açık Derneği’nin oluşturduğu Açık Açık Sosyal Girişimler Platformu’na @aciksosyal, Döngü Kooperatifi olarak kabul edildik.  Açık Açık Derneği yönetimine güvenleri için çok teşekkür ediyoruz. İlkelerimiz arasında en başta şeffaflık ve hesap verebilirlik kavramları yer aldığı için, Açık Açık platformundaki kıymetli kuruluşlar arasında olmak bizim için çok değerli.

Açık Açık Derneği @acikacikorg, Türkiye’de açık iletişimi, şeffaflığı ve hesap verebilirliği teşvik etmek amacıyla kuruldu. İlk hedefi şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıfları biraraya getirmek. Sosyal girişimlerin ortak hareket etmelerine, birliktelik ve aidiyet hissi oluşturmalarına katkı sunmak istiyor. Kendi kendilerini değerlendirmelerine olanak sağlayıp, yatırım, kredi, hibe ve ödüllerin verilmesinde yatırımcılara, seçici kurullara yardımcı olmak amacında. Açık Açık Sosyal Girişimler Platformu’nun destekçisi Türk Ekonomi Bankası @teb, platform ortakları arasında @turetimekonomisidernegi, @ashokaturkiye gibi önemli kurum ve kuruluşlar bulunuyor.

Good4Trust Platformu

Döngü Kooperatifi ürünleri, Türetim Ekonomisi sloganı ile yola çıkan, ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapan üreticilerle tüketicileri buluşturan bir platform olan Good4Trust.org’un listesine girdi.

Dr. Uygar Özesmi tarafından Türetim Ekonomisini hayata geçirmek hedefiyle kurulan bir platform olan Good4Trust.org, felsefesini „ ekolojk ve sosyal açıdan adil üreticileri destekliyor ve iyilikleri paylaşarak birbirimize ilham veriyoruz“ şeklinde açıklıyor.  Döngü Kooperatifi olarak, sosyal ve ekolojik açıdan adil bir dünya için çözümler üreten sosyal girişimcilerin yanındayız. Bu yüzden, bu sisteme dahil olduk.

Kar amacı gütmeyen bir sosyal girişim olan Good4Trust.org, sistemine aldığı üreticileri özenle seçiyor. Üretimin doğa ile işbirliği içinde, zehirsiz, atıksız, temiz enerji ile, adil çalışma koşullarında yapılıp yapılmadığını inceliyor. Good4Trust’un 7’ler konseyi, üreticilerin belirlenen kriterlere uyduğuna karar verirse, listeye kabul ediyor.  Bu topluluk, “İnsanların barış içinde bir dünyada, doğa ile uyumlu ve sosyal açıdan adil yaşayabilecekleri bir ekonomik sistemin kurulabileceğine inanıyor. Ekolojik ve sosyal açıdan adil üreticiler ile ihtiyaçlarını onlardan karşılamayı önceliklendirecek alıcıların yeni bir ekonomik sistem oluşturabileceklerini savunuyor. Bu sisteme “Türetim Ekonomisi” bu sistemdeki alıcılara da “Türetici” diyor.“

Ürünlerimiz artık Mağaza'da!

Menü